Sok díszhal betegség a nem megfelelő tartás miatt alakul ki. Nézzük, mik a legfontosabb akváriumi rendszabályok.
A halaink mindig igényeiknek megfelelő vízhőmérsékleten legyenek.
Az akváriumvíz kellő oxigénellátásáról mindenképpen gondoskodjunk vagy mesterséges szellőztetéssel, vagy a halak létszámának csökkentésével.
Halaink táplálékigényét változatos összetételű eleséggel elégítsük ki. A halak jó kondíciója a betegségek megelőzésének alapfeltétele.
A medencék túlnépesítése még akkor is csökkenti az ellenálló képességet, ha levegőztetéssel és filtrálással a víz tiszta és oxigénhiány nincs.
Kerülni kell a halak szükségtelen átcsoportosítását, áttelepítését más medencébe. Nagy értékű, öregebb vagy ikrával telt tenyészállatok különösen érzékenyek a mechanikai hatásokra és a környezeti változásra. A minimális sérülések is a fertőzés bemeneti kapuját jelentik.
Ha a szellőztető készülék erősen dohányfüstös helyiségben áll, lehetőleg helyezzük át egy másik szobába, ahonnan tiszta levegőt nyomhat a medencéinkbe. Rovatirtószerek, növényvédő szerek még nyomokban sem kerülhetnek az akváriumvízbe.
Halaink mechanikai sérüléseit előzzük meg kíméletes, nyugodt bánásmóddal, az éles tárgyak (üvegcsövek, filtrálók, kövek) eltávolításával, az egymás társaságát jól tűrő fajok párosításával.
A szerves bomlástermékeket, ételmaradékot, elhullott halakat azonnal távolítsuk el az akváriumból.
A különböző kórokozók, paraziták behurcolásának megakadályozása
Az újonnan beszerzett halakat 3-4 hét szigorú elkülönített tartás és megfigyelés után engedhetjük a többi közé (karanténozás), mert egészségesnek látszó halak is hordozói lehetnek betegségeknek.
Élő eleséget (vízibolha, szúnyogálca) csak olyan helyről gyűjtsünk, ahol nincsenek halak, mert ezek élősködők közvetítői lehetnek. A vásárolt Tubifexet és Chironomust csak alapos átmosás után etessük.
Ha az egyik akváriumban beteg, fertőzött halat látunk, abból az akvárumból a beteg hal kiemelése után az egészséges halat se tegyük át másik akváriumba, mert igen nagy a fertőzés elterjedésének veszélye. A betegség megállapítása után az egész állomány gyógykezelését el kell végezni.
Az egész állományra kiterjedő, súlyos fertőző betegség esetén (ichthyophonus, hasvízkór stb.) ne kísérletezzünk a gyógykezeléssel. Számoljuk fel az egész állományt, a növényzetet cseréljük ki, az akváriumot és a berendezési tárgyakat, pedig fertőtlenítsük.