Panaqolus sp.
2015.11.02 12:39
Panaqolus sp.
Élőhelye: Rio Curuá-Una, Alenquer környéke, Pará, Brazília
Mérete: kifejlett mérete 15 cm
Az élőhelyén mért vízparaméterek: 26-30 C
pH: 6-7
Ivari különbségek: Számomra meglepő módon, nálam a nőstények nagyobbak,
mint a hímek.
Felűről vizsgálva (ivarérett egyedeknél) a hím ék alakú, a nőstény pocakos, kerek. (A képen, ezen felül, a stressz-szín is látható)
A hím melluszonyának vastag íve, illetve hátuszonyától a farokuszonyig tiszta szőr,
mely a nőstényeknél teljes mértékben hiányzik.
A tenyészcsapatomat én Németországból vettem 3,5-5 cm-eseknét 10 darabot, 2013 őszén. Egy 120 literes (80x50 cm alapterületű) medencében vannak. Mivel erősen faevőek, ezért sok fa és egy pár darab agyagcső alkotja az akvárium berendezési tárgyait. A szűrést kettő darab szivacsszűrő végzi. Aljzatként vékony homok réteg van leterítve. A maradék eltávolítása végett (ugyan úgy, mint a többi L-esnél) maláj tornyoscsigák és garnélák is találhatók az akváriumban.
Nálam a vízparaméterek a következők: 26-30 Celsius-fokos, kb 200-as ppm (10 nk). Nyáron a vízcsere kéthetente, télen sűrűbben történik.
Étrendjűkben, a Peckoltiákkal és Hypancikkal szemben, gyakrabban kapnak helyet a zöldségek (cukkini, uborka, sütőtök, stb).
Amikor megjöttek a halak, én úgy gondoltam, hogy legalább 2-3 évet még várni kell a szaporodásukra. A kifejlett méretből is erre lehetett következtetni. Nagyon meglepődtem, amikor kb 1 év után a 6-7 cm-es halak ikrázni kezdtek. Én azt feltételezem, hogy a Panaqolus-ok előbb válnak ivaréretté, mint például a Peckoltia-k és Hypancistrus-ok. Ezt a következtetést a nálam tartott L162-esek és L169-esek vártnál korábbi ikrázása után mertem levonni. Nászuk ugyan úgy zajlik, mint például az L134 eseknél vagy az eseknél. A hím beszorítja a csőbe a nőstényt és amikor az lerakta ikráit, azokat elúszásig őrzi.
Az ikrák 28 fokon 6 nap alatt keltek ki. További 9 nap után szívodott fel a szikzacskó és úsztak el a kishalak. Az elúszott kishalak etetését artémiával indítottam. Pár hét után áttértem a cyclopsra, illetve Tropical spirulinás tablettát és zöldséget adtam nekik. Az első képen 1 hónapos kishalak láthatóak, míg a másodikon és harmadikon 2 hónaposak.
Az ikraszámot pontosan nem tudom megmondani, de az elúszott ivadékok száma 20 és 35 egyed között mozgott. Növekedése gyorsabb, mint a Peckoltia-k és Hypanciké.
Fél éves,
illetve egy éves kishalak.
Kis személyes vélemény: engem a halban a fej mintája és gyönyörű szép narancssárga és barna kontúros színe fogott meg. (ez a természetes színe, a nagyobbaké még narancssárgább)
Tartása, tenyésztése nem mondható nehéznek, ezért bátran merem ajánlani kezdő halasoknak is, sőt azoknak különesen, akik meg szeretnének próbálkozni egy L-es faj szaporításával és minél előbb szeretnének tenyésztési sikert elérni, mert ennél a fajnál nem kell várni 3-4 vagy akár több évet, mert már 2 évesen gyakorlatilag ivarérett lesz (de még messze nem kifejlett).
Forrás: HobbiHalFarm Rétföldi utca 28.
Zamárdi