Kékpajzsos páncélosharcsa - Corydoras aeneus

Kékpajzsos páncélosharcsa - Corydoras aeneus

Magyar név: Kékpajzsos páncélosharcsa 
Tudományos név: Corydoras aeneus
Rokonság: Harcsák
Természetes élőhely: Bolívia, Venezuela
Méret: 6-7 cm
Viselkedés: csapathal
Táplálkozás: mindenevő
Minimális akváriumméret: 100 liter
Hőmérséklet: 20-27 °C
pH: 6-8
Keménység: 6- 18 NK°
Várható életkor: 10 év
Egyéb nevek: Cory, takarítóhal, házmester


Az egyik legnépszerűbb páncélos harcsa, bár rokonai között viszonylag nagy méretű, így kis akváriumokba nem ajánlott faj. Sokféle színváltozata van, ezért különböző fantázianeveken találkozhatunk vele. Gyakori az  albínó változat, de létezik fekete, aranysárga és kék tenyészváltozat is. A vad típusú halak hasa krémszínű, testük középvonalában fekete csík húzódik, hátuk sötétbarna. Elsősorban éjszakai életmódot folytat, de ha a elég nagy csapatban tartjuk és a növényzet leárnyékolja az akvárium egy részét, akkor nappal is sokat mozog. A talajban keresi táplálékát, így folyamatosan átmozgata azt, ami segíti a törmelék lebomlását. Jól alkalmazkodik a csapvízhez és viszonylag ellenálló a rossz vízminőséggel szemben. Az előhelyén előforduló oxigénhiányhoz alkalmazkodott, béllégzésre képes. A halak időnként felúsznak a felszínre és levegőt nyelnek, ennek oxigéntartalmát hasznosítják. 

Élettér: Bajusszálaik érzékenyek, ezért csak lekerekített szemcséjű talajt használjunk. Az éles szélű kőzúzalékok kerülendők. A nagyszemű sóder ideális választás. Békés halak, nem agresszív fajokkal társíthatóak. 

Táplálkozás: Bármilyen talajra hulló eleséget elfogadnak.



Szaporodás: A hímek kisebbek, hegyesebb hát és hasúszóikról ismerhetjük fel őket, a nőstények nagyobbak és vaskosabbak. Előfordul, hogy a társas akváriumban is leikráznak. A szaporodás az esős évszakban következik be, az ívási kedvet serkenthetjük hidegebb és lágyabb víz hozzáadásával. Jellegzetes, úgynevezett "T-pozícióban" párzanak, ilyenkor a hím körbeölei a nőstényt. Az ikrák a nőstény úszóiból formált kosárkába kerülnek, majd a megtermékenyítés után felragasztja őket egy lapos felületre, például az akvárium falára. Ha a társas akváriumban történt az ívás, érdemes az ikrákat óvatosan eltávolítani egy borotvapengével, és nevelőakváriumban kikeltetni. Az ivadék 3 nap múlva kikel, sóféreglárvával etethető.