Bolbitis heudelottii

Bolbitis heudelottii

 

A páfrányfélék legnagyobb családjába a polipodiaceae családba tartozó afrikai páfrány faj. Itt alacsony térszintű, nedves erdőkben él, mocsaras talajon, fatörzseken, sziklákon. Erős, szárnyalt 30-40 cm hosszú levelei vannak, ami víz alatt látványosan megváltozik: rövidebb, vékonyabb és áttetsző, halványzöld leveleket fejleszt.
A Bolbitusnak akárcsak a Microsorum páfránynak sziklákra, fára kapaszkodó gyöktörzse van, amit nem szabad az akváriumban sem sóderrel befedni, mert elpusztul. Talajt tehát nem, csak aljzatot igényel. A közepesen kemény vizekben is szépen fejlődik, de a lágyvizet meghálálja.
A Bolbitus is azon akváriumi növényeink közé tartozik, amelyek szélsőségesen gyenge világítást is elviselnek, de természetesen nem érdemes így tartani. Már 40 W/100 l megvilágításnál szép növénnyé fejlődik. 22-28 C° fokon érzi a legjobban magát.

Bolbitis víz feletti levelekkel

Az áramló vizet kedveli, és ebben ma a motoros szűrők korában nincs is hiány. 
Különösen szép lesz ha a beömlő víz légbuborékokat is porlaszt a vízbe. 
Ha lehet, a vízáram közelébe telepítsük.

Lassan fejlődő növény, ezért eléggé drága is. Víz alatt vékony rizómákat fejleszt, amiket ha eléggé elágazóak már könnyen szétválaszthatunk, így szaporítva a növényt.
Olyat is hallani, hogy  kis mértékben de ez a páfrány is fejleszt apró sarjnövényeket a levélkék csúcsán, hasonlóan a Ceratopterishez vagy a Microsorumhoz. Nem lehetetlen, mert ebben a növénycsaládban sok szárazföldi faj is képes sarjnövényeket hozni a levélen.

Vesicularia dubyana, Microsorum, Anubias és Bolbitus. Négy növény, melyekkel a leghatásosabban lehet az epifitáktól roskadozó félhomályos kongói őserdők sejtelmes hangulatát megteremteni az akváriumban. Érdemes kipróbálni.

 

 

Váradi Andor, a Gödi Vízinövénykertészettől