Az akvárium fűtése

Az akvárium fűtése

 

Első kérdés, hogy egyáltalán szükséges-e az akvárium fűtése? Meg kell győződni arról, hogy az akváriumban található, vagy telepíteni kívánt halak és növények igényelnek-e külön fűtést, illetve életvitelük azonos hőmérsékleten zajlik-e. 

Általában a nagyobb akváriumokhoz kell erőseb teljesítményű fűtőtestek választanunk. A kisebb akváriumok esetén elég egy 25 wattos fűtő, de egy 300 literes medence esetén már szükséges lehet akár 300 watt teljesítményű fűtőre is. 

 

Ha lefedjük az akvárium tetejét, gyorsabban fel tudjuk melegíteni a vizet benne.
Ne féljünk a nagyobb fűtőtől! A névleges teljesítmény nem a tényleges áramfogyasztást mutatja. Optimális esetben (lásd lejjebb a cikkben), a fűtőberendezés nem folyamatosan működik, hanem ki-be kapcsolgat a beállított értékek között. Tehát, ha nincs alul méretezve a fűtőnk az akváriumhoz képest, akkor az áramfogyasztás mindig jóval kevesebb, mint a névleges teljesítménye.

Néhány akváriumfűtőt a szűrőbe is el lehet helyezni, illetve gyárilag is vannak olyan szűrők, amelyekbe fűtés is be van építve. Ezek az eszközök praktikusak lehetnek, ráadásul nem csúfítja a „képet” a medencében. Ezek a megoldások csak átlagos felhasználásnál jelentenek előnyt. Vannak esetek, amikor ki kell kapcsolni a szűrőt (pl. ha a hal fészket épít, vagy ikrát rak a szívórész közelébe). Azonban az állandó hőmérsékletet ez esetben is tartanunk kell, tehát ilyenkor is szükség lehet a fűtésre.

 

Mielőtt megvásárolunk egy akváriumfűtőt, győződjön meg arról, szükség van e rá. Vízmelegítőre különösen téli hónapokban van szükségünk, amikor a hőmérséklet a szobában alacsonyabb 20 ° C-nál. Azt azonban tartsuk szem előtt, hogy a természetben a vizek hőmérséklete csökken a naplementével, tehát éjszakára nekünk is vissza kell venni a „fűtésből”.

Hogyan döntsük el, mekkora teljesítményű akváriumfűtőre van szükségünk? 

Erre van egy roppant egyszerű képlet: 

1 liter = 1 watt

 

Tehát egy 200 literes akvárium esetén 200 wattos fűtőre van szükségünk. Ez nem azt jelenti, hogy egy valamivel kisebb teljesítményű eszköz ne tudná ugyan akkora hőmérsékletre felmelegíteni és szinten tartani az akvárium vízét. De a kisebb teljesítménynek köszönhetően ez sokkal hosszabb ideig fog tartani, illetve az állandó hőmérséklet megtartásához egy folyamatos üzemet kell produkálnia, amely sem az eszközünknek, sem pedig a villanyszámlánknak nem fog túl jól esni. Egy néhány órás áramszünet esetén pedig, meglehetősen sokáig fog tartani újramelegíteni a vizet. A hőmérsékletre érzékenyebb fajoknál ez pedig betegségek kiváltó ok is lehet.

Hogyan helyezzük el az akváriumfűtőt?
Olyan helyre helyezzük a fűtőt, ahol nagy a vízáramlás. Ilyen hely általában a szűrő közelben van. Nagyon fontos, hogy az akváriumfűtőt teljesen a víz alá kell meríteni. A legtöbb ilyen eszköz teljesen vízálló, de erről mindig tájékozódni kell vásárlás előtt. 

Soha ne bízzunk 100%-ig a fűtőn beállított értékben, mindig legyen hőmérő is az akváriumban, így állandó kontroll alatt tarthatjuk a hőmérsékletet.